Корекційно-розвивальна робота

Тренінгове заняття «Розвиток згуртованості шкільного колективу»

для учнів 5-7 класів

 

1).«Самоповага». Час 5 хв.

 Ознайомлення. Встановлення контакту з дітьми.

Учасники підписують бейджики. Ведучий представляється і каже кілька слів про те, що буде відбуватися.

 

2). Правила роботи в групі. Час 5 хв.

 

Потім ведучим встановлюються певні правила роботи в групі, які необхідні для того, щоб усі учасники почували себе комфортно і безпечно. Правила заздалегідь виписуються на аркуші ватману і після прийняття групою, закріплюються на видному місці. Протягом усіх наступних занять правила групи знаходяться там же і нагадуються ведучим спочатку заняття.

Список правил:

1. Уважно слухати один одного.

2. Не перебивати мовця.

3. Поважати думку один одного.

4. Я – висловлювання.

5. Безоціночність суджень.

6. Активність.

7. Правило «стоп».

8. Конфіденційність.

Кожний з пунктів правил пояснюється ведучим.

 

 

 

3). «Поміняйтеся місцями». Час 5 хв.

 

 Розминка.

Учасники сидять на стільцях у колі. Ведучий каже фразу: - «Поміняйтеся місцями» ті, хто ... (Вміє смажити яєчню,  у кого сірі очі,  у кого день народження взимку,  хто любить шоколад,  у кого багато друзів) » всім кому притаманне дане- піднімаються і міняються місцями.

Розминка, створення умов для того, щоб краще пізнати один одного, зрозуміти, як багато спільного, підвищити зацікавленість учасників один одним.

 

4). «Подібність і відмінність». Час 7 хв.

 

Ведучий: « Люди спілкуються, бо вони схожі або відмінні один від одного. Давайте знайдемо відмінності і схожість один з одним. Кожен з вас повинен вимовити фазу, звертаючись до сусіда справа: “Ми з тобою схожі, тим що … (називається будь – яка ознака “схожості “), але на відміну від тебе я … (називається будь – якої ознака “відмінності “). Наприклад: “Ми з тобою схожі, тим що любимо тварин, а особливо кішок, але на відміну від тебе я люблю їсти пломбір з солоним огірком.”

 

5). «Я-реальне» і «Я-ідеальне». Час 15 хв.

Ведучий пропонує учасникам розказати про себе таких, якими вони є насправді, і таких, якими хотіли б бути.

 

6). «Скринька образ». Час 10 хв.

Учасники групи записують образи, які їм не вдалося вибачити,або портрет людини, до якої вони відчувають злість, образу, або написати її ім’я, і кладуть папірці із записами у скриньку. Потім приймають рішення, що зробити із змістом цієї скриньки ( спалити, порвати, викинути). Зі словами: « Я вибачаю тебе, мій кривднику, і більше не серджуся на тебе», - група виконує обрану дію.

 

7). «Хороші і погані вчинки». Час 15 хв.

 

Учасників формують на 2 команди, випадковим чином. Кожній команді видається аркуш ватману, фломастери або маркери і папір А4. Завдання однієї команди - написати якомога більше хороших вчинків, які дозволяють людині поважати себе більше. Відповідно завдання іншого - написати якомога більше поганих вчинків, через які повагу людини до себе втрачається. За бажанням, кожна команда може підкріпити слова малюнками відповідних вчинків.

 Обговорення

 Кожна команда представляє свою тему. Далі йде загальне обговорення, в кінці ведучий підсумовує все сказане. Дуже важливо звернути увагу на те, що у кожного є вибір між тими і іншими вчинками, але кожного разу, вибираючи те чи інше поводження, ми набуваємо чи втрачаємо повагу до себе.

 Психологічний зміст вправи

 Усвідомлення дітьми зв'язку між вчинками і самоповагою. Виділення самого поняття самоповагу і виявлення його зв'язку з взаємоповагою. А це необхідна умова повноцінного спілкування, без якого неможливий розвиток згуртованості.

 

8). «Побажання на спині ». Час 15 хв.

 

Двоє учасників повертаються спиною до інших учасників, на спину їм кріплять листки бумаги, кожен бажаючий пише їм побажання, що їм треба поміняти у спілкуванні з класом, якісь зміни у своїй поведінці. І так по черзі виходять усі учасники. Гарне у вправі те, що учасник не відгадає хто йому писав, і кожен бажаючий може висловити свої побажання.

 

9). Колаж «Дружба». Час 15 хв.

 

Група ділиться довільно на команди і кожній команді видається аркуш ватману. Також видається пачка журналів, брошур, листівок, відповідних за тематикою. Ведучий оголошує тему заняття і пояснює, що мається на увазі під колажем.

Обговорення

 Після того, як команди виконали свій колаж, кожна команда представляє його для всіх інших. Ведучий хвалить кожну команду, підводить підсумок і пропонує об'єднати всі роботи, щоб створити загальну картину дружби класу і стала свого роду талісманом класу.

 Психологічний зміст вправи

 Вираз почуттів, розширення уявлення про себе та оточуючих, як про талановитих, унікальних особистостях, встановлення більш тісного емоційного контакту, розвиток згуртованості, вміння узгоджувати свої дії з іншими членами команди, а також осмислення і закріплення досвіду, отриманого в процесі тренінгу.

 Завершення тренінгу

 Загальне фото на тлі виконаних робіт.