Формування здорового способу життя

З нагоди початку нового навчального 2021/2022 навчального року, з метою попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму і збереження життя та здоров’я дітей з 01.09.21 по 30.09.21 року проводиться місячник безпеки дорожнього руху «Увага! Діти на дорозі!».

Дотримання правил дорожнього руху - один з головних компонентів збереження життя і здоров'я дітей. В рамках місячника «Увага! Діти на дорозі!» в школі було організовано і проведено ряд заходів, спрямованих на вивчення правил, дотримання безпеки життєдіяльності під час дороги з дому до школи і навпаки. Особлива увага була звернена на спілкування з дітьми молодших класів, оскільки саме у цьому віці у дітей формуються не лише основи безпечної поведінки на дорозі і вулицях, а й правосвідомості загалом. А розпочався місячник єдиним уроком по класам «Правила дорожнього руху», під час якого класні керівники пригадали з учнями правила дорожнього руху для пішоходів, велосипедистів та водіїв. Дітям вручено інформаційні буклети «Безпека на дорозі. Безпека життя». Протягом місяця по класам пройшли: виховні години - «Діти на дорозі», «Правила дорожнього руху – твоя безпека», «Безпека дорожнього руху», години спілкування – «Твій друг – дорожній рух», «Правила дорожнього руху», «Безпека пішоходів», бесіди – «Дотримуйся правил дорожнього руху», «Ми – зразкові пішоходи», «Організація дорожнього руху», «Будьмо на дорозі обережними». Успішно пройшов конкурс малюнків «Правила дорожнього руху», серед учнів 2-3-х класів. З 01.09.2021 по 12.09.2021 року було проведено загальношкільні та класні батьківські збори, на яких класні керівники інформували батьків про факти ДТП з дітьми, причини та можливість їх уникнення. Місячник закінчився, але робота з вивчення правил дорожнього руху продовжується, адже безпека життєдіяльності є однією з головних умов існування людини.

План заходів, які були організовано та проведено

щодо місячника «Увага! Діти на дорозі!»

у КЗ «Хмільнянський ліцей Канівської міської ради Черкаської області»

у 2021-2022 навчальному році

 

RUH

Формування здорового способу життя

(Заступник директора з виховної роботи Салига К.О.)

 

Народна мудрість мовить:

Гроші втратив нічого не втратив.

Час загубив половину втратив,

А здоров'я загубив усе втратив.

Проблема дитячого здоров'я в наш час здобуває особливої актуальності. Здоров'я підростаючої людини — це проблема не тільки соціальна, але і моральна. Дитина сама повинна вміти бути не тільки здоровою, але і виховувати в майбутньому здорових дітей.

Найвища цінність у людини — це її здоров'я. Втративши його, вона зможе його оцінити. Сучасні діти розуміють цю істину лише підсвідомо, і лише з роками починають цінувати здоров'я і плекати кожну мить життя.

Збереження фізичного і психічного здоров'я дитини, сприяння її гармонійній особистісній та соціальній адаптації — головна проблема роботи педагогічного колективу нашої школи. Це рідний дім, навчаються, оздоровлюються і взагалі проводять більшу частину свого часу діти. Вони потребують до себе особливої уваги, умілого підходу, високої професійної майстерності, великої любові.

Першим і найголовнішим завданням роботи учителів нашої школи є захист, збереження і покращення здоров'я учнів. Реалізація цього завдання ґрунтується на розумінні педагогічним колективом здоров'я людини як стану повного фізичного, психічного, соціального добробуту, а не просто як відсутності хвороб чи фізичних дефектів. Саме на створення педагогічних умов, підвищення ефективності виховання культури здорового способу життя серед школярів спрямована робота класних керівників і в першу чергу учителів біології, основ здоров’я та фізичної культури.

Уся робота спрямована на навчання і виховання гармонійно розвиненої та здорової особистості.

Формами роботи здорового способу життя Хмільнянського НВК є:

 

 

Здоров’я дітей – одне з основних джерел щастя, радості і повноцінного життя батьків, учителів, суспільства в цілому. Для України головною проблемою, яка пов’язана з майбутнім держави, є збереження і зміцнення здоров’я  дітей та учнівської молоді. Школа - це місце, де дитина проводить значну частину часу. Саме навчальний заклад має великі можливості в розбудові системи діяльності зі збереження здоров’я. Позитивна мотивація на здоровий спосіб життя закладається з раннього дитинства. У нашому навчальному закладі формуванню здорового способу життя приділяється велика увага . Важливим аспектом роботи є те, що виховання поваги та доброго ставлення до свого здоров’я починається ще в дошкільній групі, продовжується в початкових, середніх та старших класах, враховуючи при цьому вікові та індивідуальні особливості кожної дитини. В дошкільній групі діти вивчають фізкультхвилинки, проводять прогулянки на свіжому повітрі, екскурсії до річки, лісу та щоденна ранкова зарядка. Навчаються найпростішим правилам особистої гігієни. До їх послуг дитячий оздоровчий майданчик.

Учителі початкових класів, як основний організатор навчально-виховного процесу може систематично і найбільш ефективно впливати на здоровий розвиток своїх вихованців. У своїй роботі намагаються сприяти розвитку здоров’язбережувальних компетентностей учнів та формувати уміння і навички для збереження здоров’я і життя дітей. А саме: свідомого ставлення до свого здоров’я, оволодіння основами здорового способу життя, навичками безпечної поведінки для здоров’я людини. Сприяють формуванню в учнів уявлень про загальнолюдські цінності (милосердя, співчуття, взаємодопомоги); уміння володіти навичками морально – етичної поведінки, безпеки життєдіяльності вдома, у школі, в громадських місцях. Приділяють велику увагу формуванню навичок особистої гігієни, проводжу профілактичні бесіди по запобіганню захворюваності та травматизму дітей: «Як попередити захворювання грипу», «Пташиний грип: заходи безпеки», «Хвороби брудних рук» та інші. Практикують написання диктантів на валеологічні теми: «Як вирости здоровим», «І очі скажуть вам спасибі», «Твоя постава», «Мийся частіше», «Таємнича сила вогню». Формування компетентностей відбувається на уроці. Саме на уроці йде навчання, у процесі якого формуються здоров’язберігаючі вміння і навички. Тому, вчителі розробили серію уроків з розділу «Соціальна складова здоров’я». Завдання цих уроків сприяютьоків сприяють розвитку компетентностей дбайливого ставлення до свого здоров’я, здоров’я  людей, що оточують, умінню спілкуватися з рідними, друзями,

однокласниками, дбати про їх здоров’я. На уроках і у виховній роботі впроваджують інтерактивні, нестандартні форми роботи. А саме: парну і групову роботи, дискусії, театралізації, дидактичні та сюжетно – рольові ігри: «Викликаємо служби 101, 102, 103, 104», «Будь щедрим з другом», «Як провідати хворого», «Займи своє місце», «Батьки і діти».

Приділяють велику увагу формуванню здоров’язбережувальних компетентностей у виховній роботі. Для закріплення правил протипожежної безпеки діти ставили виставу «Неслухняні киці»,[автор І.В.Мартинюк], п’єсу – казку «Семеро козенят на новий лад», «Пригоди білченят», а також на закріплення правил дорожнього руху ставили виставу В.А.Сухар «Пригоди із зайченятами». Ми живемо в епоху стрімкого технічного прогресу. Особливо це відчувається на наших дорогах. Багато гине або зазнають тяжких травм під час дорожньо – транспортних пригод. Це відбувається тому, що більшість дітей не знають правил дорожнього руху, а також часом байдужого ставлення дорослих до поведінки дітей на проїжджій частині. Тому в своїй роботі вчителі намагаються сформувати в дітей стійкі навички безпечної поведінки на дорозі. У доступній формі, ознайомити учнів з основними вимогами щодо учасників дорожнього руху: пішоходів, пасажирів, велосипедистів. Дати дітям необхідні знання про дорожній рух та виховати в них дисциплінованість і обережність. Щоб учні краще засвоїли цей матеріал, учителі намагаються організовувати процес пізнання і засвоєння матеріалу на уроках з предмету «Основи здоров’я», у виховній роботі та проектній діяльності, шляхом впровадження інтерактивних методів навчання та використання ІКТ. Працюючи над проектом «На вулиці безпечно буде, як правила руху не забудем», діти досліджують, вирішують питання, пов’язані з правилами дорожнього руху. Вчаться виділяти, аналізувати, синтезувати потрібний матеріал.

На даний час існує проблема в тому, що учні захоплюються шкідливими звичками, такими як паління, вживання алкогольних напоїв. Дії вчителів школи спрямовані не на те, щоб школяр кинув палити та вживати спиртні напої, а на те, щоб школяр не почав цього робити. Боротьба з цим чи іншим негативним явищем спрямована на доведення до відома дітей та підлітків про ту шкоду, яку наносять шкідливі звички. Крім шкідливих звичок на здоровий спосіб життя впливають такі фактори як: неправильне харчування, екологія, байдуже ставлення до рухливого способу життя тощо. Все це призводить до різноманітних захворювань.У дитини формуються поняття здорового способу життя, виховуються відповідні навички і звички, що сприяє ефективності мір соціального захисту здоров'я дітей. Виходячи з цього, в роботі вчителів враховуються фізіологія дитини, вікова психологія, що дозволяє формувати, зберігати, зміцнювати здоров'я дитини, впливати на гармонійний їх розвиток як особистості.

Велика увага приділяється формуванню здорового способу життя учнів. Учителі працюють за принципом «краще вчити дітей збереження і зміцнення власного здоров'я, не робити чогось такого, що шкодить здоров'ю інших, ніж потім довго лікуватися».

Особиста безпека учнів і працівників навчального закладу залежить від них самих, а тому кожен учень і працівник повинен добре знати і суворо дотримуватися умов нормативно-правових актів з охорони праці, дбати про особисту безпеку й здоров'я, а також про безпеку й здоров'я оточуючих у процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території школи.

Робота вчителів спрямована на навчання і виховання гармонійно розвиненої та здорової особистості.

Як результат, за останні три роки серед учнів навчально-виховного комплексу незареєстровано жодного випадку травматизму під час навчально-виховного процесу.

І все це стало можливо постійній турботі як класних керівників так учителів предметників щодо дотримання учнями правил техніки безпеки на заняттях та різноманітних заходах, що проводяться у НВК та за межами. З 1 вересня всі учні пройшли як вступний інструктаж, так і на робочих місцях про, що свідчать записи у класних журналах.

Соціально-педагогічна діяльність учителів, практичного психолога, спрямовані на надання допомоги дитині в процесі її соціалізації, освоєння нею соціокультурного досвіду і на створення умов для її самореалізації.

Це перш за все виконання діагностичної, прогностичної, освітньо - виховної, правозахисної, організаторської, комунікативної, функцій.

Основним методом роботи учителів по формуванню здорового способу життя є профілактика, що проводиться у формі бесід, консультацій, тренінгів, диспутів, дійових ігор, екскурсій.

В роботі ставляться наступні пріоритетні задачі та напрямки їх реалізації:

виявлення стану здоров'я учнів, рівня їх благополуччя, відношення до свого здоров'я. Виходячи з цього, соціальним педагогом та практичним психологом використовувалися наступні методи дослідження та вивчення проблеми

1.Анкетні тести .

2.Анкета з метою з'ясування відносин школярів до свого здоров'я, його місця серед інших життєвих цінностей.

3. Анкета з'ясування відносин учнів до шкідливих звичок (паління, алкоголю).

Так, за результатами медичного огляду в школярів відзначається вегето-судинна дистонія. Розвитку судинної дистонії сприяють наступні несприятливі фактори:

—зниження рухової активності (гіподинамія) школярів;

— хронічні інфекційні процеси в організмі (карієс зубів, гастрит, ревматизм);

— підвищений радіаційний фон

— провідний фактор у порушенні серцево-судинної діяльності — розумова перевтома.

Для профілактики судинних порушень батькам рекомендовано збільшувати рухову активність дітей, широко застосовувати засоби загартовування, знімати надмірне розумове навантаження.

Учні вимагають дуже уважного педагогічного підходу і спілкування. Таким дітям особливо важливо виконувати правильний режим праці і відпочинку, їм необхідні сон достатньої тривалості і прогулянки на свіжому повітрі.

На другому місці відзначаються захворювання опорно-рухового апарату, що викликається:

- неправильним носінням сезонного взуття (надається перевага спортивному взуттю)

- відсутність постійного догляду за осанкою (неправильне положення під час їжі та на уроках);

- неправильне положення тіла під час виконання домашньої праці.

На третьому місці захворювання ендокринної системи, яке виражається в основному захворюванням щитовидної залози на що впливає підвищений радіаційний фон.

Далі відхилення в стані нервової системи виникають:

— внаслідок перевтоми насиченістю навчальної програми;

— під впливом довгостроково діючих негативних соціально побутових факторів (конфлікти в родині, зловживання алкоголю батьками);

— підвищення реакції деяких дітей на гормони в період статевого дозрівання;

— вплив підвищеного радіаційного фону;

— порушення режиму харчування;

— перевага сидячого образу життя;

Для попередження широкого поширення хвороб органів дихання в школі застосовуються ряд гігієнічних заходів:

— організовуються перерви на свіжому повітрі;

— провітрювання навчальних приміщень;

Дітям рекомендується посилене харчування і процедури, що загартовують організм.

Збереження фізичного і психічного здоров'я дитини, сприяння її гармонійній особистісній та соціальній адаптації — головна проблема роботи педагогічного колективу нашої школи.

Першим і найголовнішим завданням роботи учителів нашої школи є захист, збереження і покращення здоров'я учнів. Реалізація цього завдання ґрунтується на розумінні педагогічним колективом здоров'я людини як стану повного фізичного, психічного, соціального добробуту, а не просто як відсутності хвороб чи фізичних дефектів. Саме на створення педагогічних умов, підвищення ефективності виховання культури здорового способу життя серед школярів спрямована робота класних керівників і в першу чергу учителів біології, основ здоров’я та фізичної культури.

Уся робота спрямована на навчання і виховання гармонійно розвиненої та здорової особистості.

Аналіз показав, що після літніх канікул, вже через два тижня в міру інтенсивних занять з фізкультури діти почуваються набагато краще. Вони легше переносять навантаження програми.

Велика увага приділяється формуванню здорового способу життя учнів. Учителі працюють за принципом «краще вчити дітей збереження і зміцнення власного здоров'я, не робити чогось такого, що шкодить здоров'ю інших, ніж потім довго лікуватися».

Ми ставимо собі за мету не лише навчити грамоти, математики чи хімії, а й виробити здатність думати, що ні суспільству, ні родині не потрібні хворі люди, а значить, закласти фундамент здорового способу життя у майбутньому.

Велика увага на уроках з основ здоров’я, приділяється роз’ясненню учням пагубності негативних звичок, наслідків до яких вони призводять і чому саме здоровий спосіб життя веде до гармонійного життя. Діти навчаються вмінню спілкуватися, бути толерантним у відношенні до своїх однокласників, поводитися у колективі та суспільстві - бо це найголовніші складові психічного здоров'я, саме в них формуються позитивні якості та почуття особистості. Безумовно, важливим чинником зміцнення здоров'я є гарний настрій, позитивні емоції, тому основне питання, над яким працюють вчителі — створення позитивної особистості школяра.

У школі чимало дітей із проблемних сімей. Такі діти не можуть вдома поділитися своїми проблемами з батьками. Тому таким дітям приділяється більша увага, з ними проводяться індивідуальні бесіди, створюються умови здорового мікроклімату, сприяють моральному здоров'ю учнів.

Рівень фізичної підготовленості людини повинен відповідати «безпечному» рівню здоров'я. Тому одним з найважливіших показник здорового способу життя є обсяг фізичних навантажень.

Отже, здоровий спосіб життя перестане бути недосяжним, коли основам цього будуть навчати у сім'ї, школі, формуючи у підростаючого покоління валеологічну свідомість і розуміння цінності саме такого способу життя, коли батьки, педагоги, держава та відповідальні особи усіляко будуть підтримувати даний процес і сприяти йому. Ми  намагаємось пояснити батькам, що їх діткам випало щастя жити і завдання батьків дбати про своїх дітей, щоб росли вони здоровими і раділи життю. А для того, щоб діти росли здоровими і життєрадісними, щоб якомога менше хворіли і приносили своїм батькам задоволення і радість потрібні батьківське піклування, любов, батьківський приклад здорового способу життя. Бо ж дітям властиво копіювати своїх мам і татусів, брати з них приклад, тому, що діти вважають своїх батьків найкращими і найрозумнішими. А тому наслідують їхні вчинки, манери поведінки, розмову, слова. І те,що вони чують і бачать від батьків, здається дітям найкращим і найправильнішим.

Щорічно протягом листопада місяця за окремим планом проводиться місячник здоров’я: « В здоровому тілі – здоровий дух». Протягом місячника проводимо спільну роботу з працівниками ФАПу , з службами в справах дітей та молоді та рай лікарнею. Ми впевнені, що забезпечення учнів глибокими знаннями про власне здоров’я в тісній співпраці школи, батьків та  громадськості дасть позитивний результат.